Global Classroom lezingen door Schein, Senge en Scharmer

15 May, 2010

Over een periode van vijf weken in april en mei heb ik de Global Classroom lezingen gevolgd zoals die door het Presencing Institute (Otto en Katrin) werden gefaciliteerd. Samen met nog zo’n 470 (!) deelnemers vanuit de gehele wereld waaronder zo’n 30 uit Nederland (ben benieuwd wie dit zijn en wat jullie ervaringen waren?) hebben we via de MIT broadcast services op vijf donderdagmiddagen Ed Schein, Peter Senge en Otto Scharmer horen spreken over hun laatste inzichten. Hier volgt een kort overzicht van de onderwerpen:

Ed Schein

Ed Schein heeft aandacht besteed aan twee belangrijke thema’s. In zijn eerste lezing behandelde hij de uitdaging die er ligt om multiculturele teams te leiden. In aanvulling op zijn eerdere werk rondom cultuur in organisaties komt hij nu met een aanpak gebaseerd ‘cultural islands’. Dit is een tijdelijke werkvorm waarin een multicultureel team tot inzicht kan komen over wat begrippen als autoriteit en intimiteit betekenen voor elk individu en wat de impact daarvan is om het team.

In zijn tweede lezing behandelt Schein de veranderingen die hedendaagse leiders ervaren met betrekking tot hun rol in de organisatie. Is er oorspronkelijk de ‘expert’ rol, met de hedendaagse toenemende complexiteit en multiculturele samenstelling van organisaties en teams, wordt de ‘helpende’ rol cruciaal. Schein bouwt hier voort op het werk van Kofman en Greenleaf.

Peter Senge

Peter Senge zijn verhaal begint met de veranderingen zoals hij die in LA heeft ervaren tijdens zijn kinderjaren. Hoe is het mogelijk dat er resultaten ontstaan die niemand wil, maar waar toch iedereen aan mee heeft gewerkt? Via deze ervaring introduceert hij systems thinking en maakt hij de link naar organisational learning. Een interessante verbinding maakt hij wanneer hij de oorzaak zoekt in het substantie dualisme, de splitsing tussen ‘matter & mind’.

Otto Scharmer

In de eerste lezing gaat Otto in op de essentie van Theory U en geeft hij uitleg over de verandering die hij ziet in de wereldeconomie en samenleving. Capitalism 3.0 wordt gepositioneerd als de emerging vorm van collectiviteit nodig om de hedendaagse economische, ecologische en zingeving problematiek aan te kunnen. In zijn tweede lezing gaat hij verder over de essentie van systeem denken in de context van de split tussen ‘matter & mind’ en de invloed hiervan op het sociale veld.

Al met al een erg interessante en leerzame ervaring om de heren in actie te zien en hun meest recente inzichten te horen. Eveneens is een goed pre-reading pakket gemaakt ter ondersteuning van de lezingen. Voor degene die interesse hebben om de lezingen alsnog te volgen: neem contact met mij op.

Met vriendelijke groet,

Jurry

Post to Twitter Tweet This Post

Berichts geplaatst onder: Nieuwsitems

1 Reactie Voeg toe

  • 1. Sabine Baron  |  6 June, 2010 rond 21:26

    Blij te horen dat Senge en Scharmer nu ook de relevantie van systeemdenken meenemen in hun theorie. Bij het lezen van het boek Presencing voelde dat voor mij als the missing element.

Schrijf een reactie

Vereist

Vereist, verborgen

HTML tekst die is toegestaan:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Een link naar dit bericht maken  |  Aanmelden voor de RSS Feed


Blijf op de hoogte

Schrijf je in voor de mailinglijst door je e-mail adres hieronder in te vullen.

 

Calender

May 2010
M T W T F S S
« Apr    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Meest recente berichten